Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars 6 Kişi oy verdi Ortalama puan: 5,00.

Loading...

İddaa’da Şike Yapılıyor mu? Tüm Detaylar.

Şike maddi veya manevi bir çıkar karşılığı anlaşma ile bir maçın sonucunu değiştirme, danışık spor karşılaşması yapma eylemidir. Peki iddaa’da şike yapılıyor mu?

En Çok İddaa’da Şike Yapılan Ligler:

– Arjantin 1. ve 2. ligi (Özellikle 2. lig tam komedi)
– İtalya Serie B (Serie A’da da yapılıyor ama eskisi gibi değil artık)
– Türkiye 1. lig ve amatör liglerin geneli (Süper lig’de şikeye gerek yok artık takımlar ve oyuncular medya tarafından manipüle edilerek kaybettiriliyor)
– Brezilya 1. ve 2. ligi (Özellikle 1. lig komedi)
– İskandinav ülkelerinin 2. ligleri (Danimarka, Norveç, İsveç gibi ülkeler)

Şike kiminle yapılır?

Güçlü takımın sürpriz şekilde yenilmesinde şike aranır… Çok büyük yanılgıdır. Şike, zayıf takımla yapılır. Çünkü, zayıf takımların futbolcuları, az para kazanır. Dolayısıyla, az para kazanan futbolcuların bağlanması, en ucuz yoldur. Zayıf takımın, güçlü takıma yenilmesi son derece normal kabul edildiğinden, hiç kimse maç sonucundan şüphelenmez. Bahis oranları düşük olduğu için, bu işi yakalanmadan yıllarca devam ettirebilirsiniz.

Federasyon ne yapmalı?

Spor kulüpleri, kara parayı aklamak için kamuflaj olarak kullanılıyor. Kulüp yöneticilerinin kimliği, iz sürmek için yeterlidir… Geçmişi karanlık, servetinin kaynağı belirsiz bir iş adamı, kulüp yöneticisi oluyorsa, o ülkenin federasyonu, polisiye tedbirlerle takip etmelidir.
Bir yandan cezalar arttırılmalı, bir yandan af çıkarılmalı… Şikeye karıştığını itiraf edenlere ceza verilmeyeceği duyurulmalı… İtiraf etmeyip, yakalananlara en ağır ceza verilmeli.

Taraftar ve gazeteciler ne yapmalı?

Taraftar, kendi kulübünün bu tür işlerin içinde yer aldığını kabullenmek istemiyor. Futbolu temizlemek, taraftarın görevidir. Yoksa, bu pisliği çocuklarımıza miras bırakmış oluruz.
Özellikle futbolun içinde yer alan gazeteciler, organize suçlarla ilgilenmiyor. İlgilenmek istemiyor. Çünkü, haber yapabilmek için, spor kulüpleriyle, yöneticilerle, hakemlerle yakınlık kurmak zorundalar…

Şikenin ipuçları nelerdir?

En kestirme yol, penaltı yaratmak, kendi kalesine gol atmak veya durup dururken kırmızı kart görmek sanılıyor. Tam aksine… Bu üç hareket, şikeyi ele veren “kusurlu hareketler” den sayılıyor. Asla bu yollar izlenmiyor. Şike istatistikleri de, bu hareketlerin kullanılmadığını kanıtlıyor. Şike maçlarında penaltı sayısı, neredeyse yok denecek kadar az… Şike yapan futbolcu, gole sebebiyet vermek istediğinde, rakibini düşürmüyor, geçip gitmesini sağlıyor.

Ya hakem şike yapıyorsa?

İşte o zaman, ‘penaltı’da anormallik gözleniyor. Hakem şaibesinin olduğu maçlarda, penaltı sayısı, dürüst maçlara oranla, iki katına çıkıyor. Ancak… Şike yapan hakem, ‘kırmızı kart’tan uzak duruyor. Hakem şike yapıyorsa, istatistiklere göre, takımlar maçı eksiksiz tamamlıyor.

Şikeci nasıl davranıyor?

Orta saha oyuncusuysa, yanlış pasların yanı sıra, sürekli geri pas yaparak, takımının oyun kurmasını engelliyor. Defans oyuncusuysa, en kritik pozisyonda, intihar pası yapıyor. Öyle bir pas atıyor ki, kalecisine uzak, rakip forvete yakın düşüyor. Bu vahim hatası gol olmazsa bile, vahim hatası yüzünden demoralize olmuş ayağına yatıp, amatörde bile görülmemiş derecede ‘ofsayt’ ı bozuyor. Forvetse, topu rakibe kaptıracak kadar uzun süre ayağında tutuyor.

Kaleci para aldıysa?

“İnsani” kabul edilecek hataları abartıyor. Karşı karşıya pozisyonlarda açıyı daraltmakta geç kalıyor, hava toplarında zamanlama hatası yapıyor. Uyduruk pozisyonlarda panter gibi uçup, foto muhabirlerine poz verirken, nispeten zor toplarda ters ayakta kalmış gibi, seyrediyor.

Peki iddaa’da şike?

Türkiye’de futbolu mafya yönetiyor. Nihayet birileri çıkıp, yeter dedi.

Bu yazımızda iddaa’da şike konusunu işledik. Diğer iddaa blog yazılarımız için sitemizi takip edin.

Bu yazımız Fanatik‘den alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir