Blog

İddaa Vergi Oranı Nedir? Vergi Kesintisi Ne Kadardır? (2021)

İddaa’dan yüksek bir ikramiye kazandığımızda hepimizin merak ettiği gibi iddaa vergi oranı nedir sorusu hemen aklımıza geliyor. Peki iddaa vergi kesintisi ne kadardır?

İddaa Kazancı Nasıl Hesaplanır?

İddaa’da; kuponda yer alan ve doğru tahmin edilen oyunların, oranlarının birbiriyle çarpımı ile bulunan sayının şayet varsa kuponun misli ile çarpılması sonucu tespit edilir. Sistemsiz oynanmış tüm oyunlarda, en az bir yanlış tahmin bulunan kuponlara ikramiye ödenmez.

Spor Toto’da oynanan tüm kuponlardan elde edilen hasılat bir havuzda toplanmakta ve kuponlarında 12-13-14-15 doğru tahminde bulunan bahis severlere dağıtılmaktadır.

TJK oyunlarında, oynanmış olan oyuna ve koşunun olduğu gün toplanmış olan hasılata göre belirlenmiş olan ikramiye tutarına göre kazanç değişmektedir.

İddaa Kazancından Kesilen Vergi Ne Kadardır?

Şans oyunlarından elde edilen ödül ve ikramiyelerden alınacak veraset ve intikal vergisi için kaynakta kesinti uygulamasına geçmiştir. Bu kapsamda veraset ve intikal vergisi şans oyunlarını düzenleyenler tarafından ikramiyeleri kazananlar adına Kanun’da belirlenen istisna tutarı da dikkate alınarak hesaplanmakta ve idareye ödenmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, şans oyunlarından elde edilen ödül ve ikramiyelerden alınacak veraset ve intikal vergisi için kaynakta kesinti uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda veraset ve intikal vergisi şans oyunlarını düzenleyenler tarafından ikramiyeleri kazananlar adına Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’nda belirlenen istisna tutarı da dikkate alınarak hesaplanmakta ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na ödenmektedir.

01.01.2020 tarihi itibariyle; kanunda belirlenen istisna tutarı 7.060 TL (Yedibinaltmış Türk Lirası)’dır. Bu tutara kadar olan kazançlar Veraset ve İntikal vergisinden muaftır. Kazanılan tutarın, bu rakamın (7.060 TL) üstünde olması durumunda ise 7.060 TL’yi aşan ikramiye miktarı, kanuna göre %20 oranında vergilendirilmektedir.

İlgili tutar 01.01.2020 tarihinden sonra yapılan kuponlar için geçerlidir.

İddaa tahminleri yaparken ve kupon hazırlarken, toplam kazanılan tutarı vergi dilimine sokmadan ayarlayıp, vergi vermekten kurtulabilirsiniz tabiki. Ama bu tamamen size kalmış.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu